Kursy e-learningowe dostępne na naszej platformie są BEZPŁATNE i CERTYFIKOWANE. Skierowane do nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy i zdobywaniem nowych umiejętności. Tematyka kursów jest zróżnicowana. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Szczegółowe informacje: promocja@bpchelm.pl, tel.: 82 562 24 81

  

Aktualności

(Nie ma żadnych tematów na tym forum)

Dostępne kursy

Kurs stanowi bazę materiałów, linków, scenariuszy i propozycji do wykorzystania na różnych przedmiotach. Kodowanie wspomaga rozwój wielu umiejętności, w tym logicznego myślenia, analizowania, wyobraźni przestrzennej, a także podstawowych funkcji poznawczych: pamięć, koncentrację uwagi, syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. Na kursie przedstawię propozycje wykorzystania elementów kodowania i programowania na różnych przedmiotach (humanistycznych i matematyczno - przyrodniczych) 
Kurs jest bezpłatny, bezterminowy, zakończony otrzymaniem imiennego certyfikatu.
Prowadząca: Magdalena Machowicz (Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji)

Kurs skierowany jest do nauczycieli, którzy chcą poznać ciekawe roboty edukacyjne oraz dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać je na zajęciach edukacyjnych. Na kursie zostaną zaprezentowane roboty oraz ich funkcje, które pomogą w przeprowadzeniu inspirujących zajęć. Roboty to nie tylko nauka programowania. Ich wykorzystanie przede wszystkim wpływa na rozwój myślenia analitycznego, przyczynowo-skutkowego oraz kreatywności. Edukacja cyfrowa to przyszłość. Warto wprowadzać elementy innowacji technologicznych na lekcjach. Z pewnością będą one inspirujące i atrakcyjne dla naszych uczniów.
Kurs dostępny jest bezterminowo. Udział zakończony jest otrzymaniem imiennego certyfikatu.
Prowadząca: Magdalena Machowicz (Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji)
Kurs stanowi przegląd najciekawszych darmowych gier komputerowych, które uczą podstaw programowania. Można je wykorzystać w szkole, już od najmłodszych klas. Nauka programowania stanowi w obecnych czasach dużą szansę dla dzieci, pozwala zrozumieć jak działają urządzenia elektroniczne i uczy wykorzystywać technologie w twórczy sposób. Przyczynia się do kształtowania u uczniów umiejętności logicznego myślenia oraz zdolności algorytmicznego rozwiązywania problemów. 
Kurs jest BEZPŁATNY, zakończony otrzymaniem imiennego certyfikatu
Prowadząca: Magdalena Machowicz
Kurs skierowany jest do nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Prowadzące przedstawią bezpłatne narzędzia, aplikacje, programy oraz materiały dydaktyczne, które można wykorzystać w pracy z dziećmi. Podstawy kodowania i programowania u najmłodszych świetnie rozwijają pamięć, uczą logicznego myślenia.
Rozpocznij przygodę z kodowaniem ze swoimi uczniami. Wprowadź ich w niezwykły świat robotyki!
Kurs jest BEZPŁATNY, zakończony otrzymaniem imiennego CERTYFIKATU
Prowadzące: Magdalena Machowicz i Joanna Sobańska

Kurs stanowi bazę materiałów, linków, scenariuszy i propozycji do wykorzystania na zajęciach z dziećmi. Zastosowanie teatrzyku Kamishibai daje nieograniczone możliwości oraz pozwala płynnie wprowadzić najmłodszych w świat literatury. Rozbudza dziecięcą wyobraźnię i inspiruje do dalszych poszukiwań. Opowiadając historie, dzieci rozwijają umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi oraz wzbogacają swoje słownictwo.
Zapraszam wszystkich chętnych nauczycieli. Kurs jest bezpłatny, zakończony otrzymaniem imiennego certyfikatu.
Prowadząca: Joanna Sochal
Na kursie dowiesz się jakie są rodzaje szyfrów, które możesz wykorzystać na każdej lekcji (od alfabetu Morsa po kody QR).
Poznasz proste generatory do ich tworzenia. 
Prowadząca: Magdalena Machowicz (Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie)
Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu!
Kurs będzie dostępny dla uczestników do końca czerwca 2023 r., można z niego korzystać w dowolnej chwili!

ZAPRASZAM!         

Platforma wymiany informacji, komunikatów dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.

TED-Ed to projekt służący do tworzenia wartościowych lekcji, które następnie mogą być rozpowszechniane. TED-Ed pozwala na tworzenie zindywidualizowanych lekcji za pomocą filmów edukacyjnych dostępnych na YouTube. Ten kurs służy do nauki tworzenia lekcji z wykorzystaniem platformy TED-Ed.

Adresat: wszyscy zainteresowani nauczyciele

Cele: nabycie umiejętności pracy z platformą TED-Ed

Dostęp: samodzielne zapisy na kurs (do chwili rozpoczęcia kursu)

Termin rozpoczęcia: 20.09.2023 r.

Czas trwania: 10 godz. dydaktycznych (7,5 godz.)

Prowadzący: Katarzyna Kalita

Kontakt: katarzyna.kalita@bpchelm.pl, tel. 82 562 24 81

Ewaluacja w pracy nauczyciela jest bardzo ważna. Sprawdzenie, czy dane działanie osiągnęło swoje cele jest istotnym elementem naszej pracy. Budując autorytet, nauczyciel musi wiedzieć, czy i jak realizuje swoje zadania, co robi dobrze, a nad czym powinien popracować. Dzięki ewaluacji przeprowadzonej w rzetelny sposób możemy wdrożyć niezbędne zmiany i stać się refleksyjnymi praktykami. 
Na kursie przedstawię Państwu narzędzia TIK, które możemy wykorzystać do ewaluacji. Z pewnością wprowadzą one element ciekawości, zaangażowania oraz zachęcą uczniów do szczerych odpowiedzi.
Kurs jest bezpłatny, bezterminowy, zakończony uzyskaniem imiennego certyfikatu.
Prowadząca: Magdalena Machowicz, Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji

 

Dzięki wykorzystaniu narzędzi TIK w efektywny sposób można trenować umiejętności opowiadania ciekawych historii. Storytelling pozwala rozwijać wyobraźnię uczniów, a także umiejętności komunikacyjne, logiczne myślenie i wnioskowanie.
Na kursie przedstawię Państwu ciekawe narzędzia do wykorzystania na lekcjach.
Kurs dostępny jest bezterminowo, zakończony otrzymaniem imiennego certyfikatu.
Prowadząca: Magdalena Machowicz, Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji
Poznaj genialne narzędzie webowe do projektowania interesujących wizualnie, interaktywnych treści. Umożliwia tworzenie m.in.: prezentacji, interaktywnych obrazów, quizów, escape roomów, przewodników, infografik, oraz prezentacji wideo. 
Kurs jest BEZPŁATNY, zakończony CERTYFIKATEM. Dostępny do końca czerwca 2021 r.
Prowadzące: Magdalena Machowicz, Joanna Sobańska

 

Kurs skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcieliby w swoich lekcjach wykorzystywać nowoczesne technologie i wszelkie dobrodziejstwa jakie one niosą.
Celem kursu jest poznanie działania dwóch prostych generatorów chmur wyrazów oraz zdobycie umiejętności posługiwania się nimi w codziennej pracy nauczyciela.

Kurs jest otwarty bezterminowo, składa się z części instruktażowej i zadaniowej.
Treści kursu dotyczą tworzenia chmur wyrazów oraz wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce.
Kurs jest BEZPŁATNY, a ukończenie go potwierdzone CERTYFIKATEM.

ZAPRASZAM do wspólnej nauki!

Urzekająco proste i pomysłowe narzędzie do szybkiego pozyskiwania przez nauczyciela błyskawicznej informacji zwrotnej. Dzięki niej, za pomocą wydrukowanych kart, możemy przeprowadzić szybką sondę w klasie lub mały test. Aplikacja jest bezpłatna.
Kurs dostępny na Platformie przez cały rok szkolny 2020/2021
Kurs zakończony certyfikatem!
Prowadząca: Magdalena Machowicz

Na kursie dowiesz się co to są kody QR, poznasz proste generatory do ich tworzenia oraz zastosowanie i sposób wykorzystania na lekcji! Kody QR to świetna propozycja do wprowadzenia nowego materiału, powtórzenia, przedstawienie definicji. To innowacyjny sposób na wprowadzenie elementu ciekawości, integracji i rywalizacji na lekcji. 

Celem kursu jest nabycie umiejętności tworzenia kodów QR.

Zapisz się na kurs! Poznaj nowy wymiar edukacji!

Kurs skierowany jest głównie do nauczycieli, którzy chcieliby w ciekawy, nowoczesny i innowacyjny sposób prowadzić lekcje i sprawdzać wiedzę swoich uczniów. Wystarczy zapisać się  aby mieć możliwość zdobycia  umiejętności tworzenia wyjątkowych quizów i móc wykorzystać je w procesie nauczania jako pomoc do tworzenia niepowtarzalnych lekcji lub nietypowej pracy domowej.


Kurs omawia narzędzie do personalizacji filmów. Jest to uniwersalny program, który może być wykorzystywany przez nauczycieli niezależnie od nauczanego przedmiotu. Angażuje uczniów do dyskusji i dzielenia się swoimi wrażeniami, rozwija umiejętności słuchania ze zrozumieniem poprzez użycie pytań sprawdzających. Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą tworzyć atrakcyjne lekcje video.

Czy gry mogą uczyć? Jakie gry można wykorzystać w edukacji? Na te i inne pytania odpowiemy w kursie. Dowiesz się co to jest gamifikacja i grywalizacja oraz jaką rolę mogą pełnić w procesie edukacyjny. Pokażemy planszówki, gry komputerowe, aplikacje z grami, które z pewnością zainteresują i zainspirują Twoich uczniów. 
Kurs jest dostępny do końca czerwca 2022 r. Jest całkowicie BEZPŁATNY, zakończony CERTYFIKATEM 
Prowadzące: Magdalena Machowicz i Joanna Sobańska (Centrum Zastosowań TIK)

Na kursie zaprezentujemy dwa genialne edytory grafik: CANVA i PIXTELLER. Pokażemy różnorodne funkcje i opiszemy działanie programów krok po kroku. Podpowiemy jak wykorzystać te narzędzia w edukacji. 

Kurs jest BEZPŁATNY, zakończony CERTYFIKATEM!

Kurs dostępny do 30 czerwca 2022 roku.

Prowadzące: Joanna Sobańska i Magdalena Machowicz, Centrum Zastosowań TIK

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! Zainspiruj się i twórz wyjątkowe grafiki!

Na kursie poznasz ciekawe programy, dzięki którym Twoje lekcje będą dla uczniów ciekawą przygodą. Book CreatorStoryboard That to narzędzia do tworzenia niesamowitych e-komiksów i książeczek elektronicznych. Zainspiruj swoich uczniów!

Kurs jest BEZPŁATNY, zakończony CERTYFIKATEM
Prowadząca: Magdalena Machowicz, Centrum Zastosowań TIK

Wirtualna przestrzeń na zasoby edukacyjne – jak ją zorganizować?

Chcesz tworzyć wirtualne tablice tematyczne w aplikacji Wakelet?
Nie wiesz jak organizować własne kolekcje edukacyjnych zasobów internetowych?  
Ten kurs jest dla Ciebie!

Krok po kroku poznasz zasady pracy i możliwości programu oraz pomysły na kolekcjonowanie i udostępnianie materiałów.

Kurs przybliża podstawowe zasady pracy w programie Wakelet, służącym do organizowania i udostępniania treści online w formie tematycznych kolekcji, które można osadzać na blogu, stronie internetowej lub współtworzyć z innymi.

Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych m. Chełma i powiatów chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego do uczestnictwa  w nowej sieci Wsparcia i Samokształcenia Nauczycieli Doradca zawodowy (DoZa).

Celem sieci DoZa jest rozwój warsztatu pracy osób zajmujących się doradztwem edukacyjno-zawodowym w szkołach i placówkach poprzez wymianę doświadczeń między uczestnikami oraz analiza dobrych praktyk, a także:

  • pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów,
  • doskonalenie warsztatu pracy i poszerzanie kompetencji uczestników,
  • wypracowanie nowych rozwiązań,
  • nawiązywanie kontaktów i współpracy między uczestnikami,
  • dzielenie się nowinkami książkowymi, ciekawymi narzędziami, sprawdzonymi scenariuszami,
  • tworzenie bazy wiedzy o dobrych praktykach np. w zakresie pracy z uczniem o SPE, współpracy z pracodawcami, motywowania uczniów itp.,
  • inne tematy zgodne z potrzebami grupy.

Miejsce: stacjonarnie w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie, zdalnie na Bibliotecznej Platformie Zdalnej Edukacji oraz online na platformie BigBlueButton.

Termin: r. szk. 2023/2024 - z możliwością kontynuacji.

Koordynator: Katarzyna Kalita, katarzyna.kalita@bpchelm.pl, 82 562 24 81.

Udział w Sieci jest BEZPŁATNY, uczestnicy otrzymują CERTYFIKATY, będące potwierdzeniem działań.

 

Zapraszamy nauczycieli wszystkich specjalności do włączenia się w działania naszej Sieci!
Celem naszych sieciowych działań jest wzajemna komunikacja, wymiana doświadczeń, samokształcenie oraz poszerzanie kompetencji w zakresie wykorzystania nowych technologii w nauczaniu wszystkich przedmiotów.
Dołącz do nas! Dziel się swoją wiedzą i cyfrowymi doświadczeniami z pracy w szkole! Zdobywaj nowe umiejętności!
Udział w Sieci jest BEZPLATNY, uczestnicy otrzymują CERTYFIKATY, będące potwierdzeniem działań

Kontakt: cztik@bpchelm.pl, bpchelm@gmail.com, 82/562 24 81 
Koordynator: Magdalena Machowicz

 

Zapraszamy bibliotekarzy szkolnych i innych nauczycieli zainteresowanych nowoczesnymi formami pracy biblioteki oraz upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży do udziału w sieci współpracy i samokształcenia
KREATYWNY BIBLIOTEKARZ

Dostęp: tylko dla uczestników sieci 

Czas trwania: rok szkolny 2022/2023

E-mail do kontaktu: kreatywnybpchelm@gmail.com

Na zakończenie roku szkolnego 2022/2023 każdy aktywny uczestnik otrzyma potwierdzenie udziału w pracach sieci.

Program:

I CZĘŚĆ TEORETYCZNA

13.05 – 14.00 - Wielka szansa: Sztuczna inteligencja w codziennej pracy nauczyciela – Rafał Hetman bloger, reporter. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl.  Działa na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTubie, a także redaguje książkowy newsletter „Ekstrakt” i prowadzi swój kanał podcastowy „Rafał Hetman o książkach”. Swoje reportaże publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska the Times” i magazynie „Chidusz”. Od wielu lat związany ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

PRZERWA

14.15 – 14.45 - Kompetencje nauczycieli potrzebne z uczniem z doświadczeniem migracji (UDM) – Iwona Kryczka (doradca metodyczny LSCDN)

14.50 – 15.20  - Smutki, smuteczki, depresje. Rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży we współczesnym świecie – Beata Kostrubiec-Wojtachnio (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Chełmie)

PRZERWA

II CZĘŚĆ TEORETYCZNA – WARSZTATY ON-LINE

15.30 – 16.30 - Wielka niewiadoma: Sztuczna inteligencja w codziennym życiu uczniów i nauczycieli – Rafał Hetman

Zapraszamy na kolejną konferencję z cyklu Skuteczne Nauczanie. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do Dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Problematyka spotkania dotyczyć będzie aspektów zarządzania placówkami oświatowymi podczas pandemii.

Udział w konferencji jest BEZPŁATNY, potwierdzony otrzymaniem imiennego ZAŚWIADCZENIA

Możliwość obejrzenia nagrań do 30 listopada i otrzymania zaświadczenia!

wydarzenie w formie online

ZAPISZ SIĘ! 

"Tech ho ho ho! - czyli mikołajkowy poradnik jak dbać o cyfrową tożsamość w sieci?" - spotkanie z dr Anna Kalinowska - Balcerzak